Zveme vás na pochod, který připomene mobilizaci v roce 1938

Pochod je věnován mobilizaci Československé branné moci v září 1938, jako připomenutí významného mezníku československých vojenských dějin. Našim předkům nebyla dána možnost bránit svoji vlast a byli nuceni po politickém rozhodnutí ji vydat. Mnozí se však zúčastnili boje proti nepříteli, který jejich vlast obsadil, ať již na domácí frontě nebo v zahraničí. Mnozí za vlast položili to nejcennější, co měli – svůj život.

Náš pamětní odznak na stuze nese heslo „My se nebojíme“. Toto dobové heslo bylo nalezeno na jednom z pohraničních pevnostních objektů. Jelikož se jedná o vyjádření pocitů přímých účastníků-vojáků mobilizace, pokládáme si za čest toto heslo jako oslavu a připomínku statečnosti těchto lidí dále propagovat.

Informace o pochodu MOBILISACE 2018

Součástí pochodu bude slavnostní nástup. Hlášení o počtu účastníků pochodu provede voják v historické uniformě, abychom vyjádřili souznění s vojáky záložáky z roku 1938 a současnými zálohami AČR v autentickém historickém prostoru. Voják v historické uniformě s kulometem vz. 26 bude střežit repliku hraničního sloupu. Bude hrána hymna z roku 1938 a účastníci pochodu budou během slavnostního nástupu organizováni vojenskými povely.

Účastníci pochodu si budou moci prohlédnout LO vz. 37 v Holýšově, kde je instalována výstava o pevnostní linii na Holýšovsku a také expozici muzea Domu dějin Holýšovska o pevnostní linii + nově otevíraný LO vz. 36, který je na trase pochodu.

Účastníci pochodu po absolvování tras 10 nebo 20 km obdrží pamětní medaili. Přihláška účastníků je stále možná, pouze však na místě startu. Více informací najdete na stránkách pochodu: pochodmobilisace1938.cz/

Akce je realizována za podpory města Holýšov a obcí Všekary, Neuměř, Kvíčovice, KVH Hraničářský prapor 6 „SÚ“ a Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky.

Účast na akci přislíbil spisovatel František Emmert.

Pochod - Mobilisace 2018 Holýšov